PS24V-3.75
PS24V-3.75
PS24V-3.75
PS24V-3.75
24V 3.75A 90W Power Supply, 5.5x2.1 DC plug
Customize
Store Qty
162
Features
Applications
Wireless Access Points and Client Devices IP Phone and Security Camera Systems
Short Description
Long Description
The PS 90W Series low cost auto ranging switching power supplies come in a desktop model with removable 2 prong AC Power cord. They are available in a North American plug or European Plug models. They are designed to operate in outdoor environments inside a weatherproof enclosure. They are also an excellent choice for indoor DC power. Supplies are certified for UL, CE & comply with RoHS requirements. They have a 5.5/2.1mm DC Barrel Connector with center positive at the end of a 1.2m (48”) cable.
Technical Links
Spec Sheet http://tyconsystems.zohoecommerce.com//specsheets/PS_90W_Power_Supply_Spec_Sheet.pdf
KnowledgeBase
https://tyconsystemsinc.zohodesk.com/portal/en/kb/power-over-ethernet-poe
Product Details
Specifications
Voltage Conversion
  • Voltage Input
    120/240VAC
  • Voltage Output
    24VDC
  • Output Power
    90W