RPPL1248-40L-100
RPPL1248-40L-100
RPPL1248-40L-100
RPPL1248-40L-100
RPPL1248-40L-100
RPPL1248-40L-100
RPPL1248-40L-100
RemotePro 15W Cont Pwr Sys, 100W Solar, 12V 40Ah 480Wh LFP Lithium Batt, 12V 8A PWM Sol Chrg Ctrl w/Ld Ctrl 48V 30W Pasv PoE + 12V 1.5A Aux Out, Pole/Wall Mt Outdr Polycarb Encl + SideofPole Solar Mt
Customize
Store Qty
0
Features
Applications
Short Description
Long Description
The RemotePro® PL-LG-WTL series (RPPL) outdoor power systems are designed for applications that require a primary off-grid or backup power source to run various electronics. The sealed and weatherproof 15x11x6” Polycarbonate enclosures hold up to four 12V 10AH batteries. The enclosures are hinged and gasket sealed. They can accept a padlock or tamper seal. The enclosures can be mounted to a wall or pole with the included mounting bracket system. The high quality solar panels have a 25year power output guarantee. The solar panels can be mounted to a 51mm to 101mm (2" to 4") diameter pole or alternately to a wall with the included bracket kit. Features include advanced battery charge controllers with LVD load control. Some of the RPPL-LG-WTL systems include a controller with built in POE inserter and DCDC converter to supply 24V or 48V PoE from the 12V or 24V battery system. Other models use a 20A PWM controller with parametric LCD display. Enclosures have multiple ports for CAT5/6 cable, antenna cables/connectors or other cabling. Batteries are a Wide Temp LFP (LiFePO4) Lithium type which have superb 80% deep discharge and 4000+ cycle life performance. The batteries have an embedded BMS (Battery Management System) to enable 10+ year battery life.
Technical Links
KnowledgeBase
https://tyconsystemsinc.zohodesk.com/portal/en/kb/remotepro
Specifications
Systems Configuration
  • Enclosure Type
    UV Polycarbonate
  • Solar Charge Controller Type
    PWM
  • Battery Type
    LiFePO4 Lithium (LFP)
  • System Voltage
    12V